close-envelopedeveloper-01fblogo-darklogo-footerlogomailmegaphonevktiktokyoutube

Global Teacher Prize Ukraine: велика магія вчителювання

Хоча переможець премії один, решта з ТОП-10 фіналістів Global Teacher Prize Ukraine на Всесвітній день вчителя теж були у фокусі уваги, відчували себе важливими для колег та навіть кумирами учнів.

Про нюанси проведення конкурсу на прес-конференції з приводу фіналу Global Teacher Prize Ukraine розповіла ініціатор премії Global Teacher Prize Ukraine, голова «Освіторії» Зоя Литвин:

Наша премія є національною частиною великої всесвітньої премії, яка існує лише чотири роки, але її встигли охрестити «нобелівською для вчителів». Щороку в Дубаї на прекрасній червоній доріжці разом зі світовими лідерами думок, політиками, президентами найкращому вчителю планети вручають мільйон доларів. Наші вчителі, які потрапили до ТОП-10 цього року в Україні, також матимуть змогу номінуватися на всесвітній конкурс. Але завдання української премії полягає ще й у тому, щоб підняти престиж професії вчителя в Україні. Наша премія проходить вже вдруге, і торік нам вдалося підвищити престиж вчителя на 15%.

Ми з командою займаємося багатьма освітніми проектами, і зрозуміли, що будь-які реформи, позитивні зміни можливі лише тоді, коли сам вчитель у них вірить. Після опитування українських вчителів виявилося, що 82% з них вважають свою професію недооціненою. А вчитель, який відчуває брак поваги з боку суспільства, не може виростити націю без комплексу меншовартості. Тож ми зрозуміли, що треба розповідати історії прекрасних вчителів, на яких варто рівнятися. Саме таких у ТОП-10 ви й бачите.

Зоя Литвин пояснила, що анкета кожного з присутніх учасників була оцінена мінімум 33 спеціалістами. Незалежні експерти читали їх у трьох різних містах України. Після ретельного оцінювання вималювалися ТОП-50. Їх перевіряли професійні освітні організації. Загалом подали анкети на конкурс 1915 вчителів. Лідер серед заявок — Київська область, на другому місці — Львівщина. До ТОП-5 за поданням анкет потрапила Донецька область. Є вчителі з Криму. Учасникам — від 18 до 75 років. Зворушливо, що найчастіше (60%) учителів номінували діти 10-15 років.

Найважливіше, на що звертало увагу журі: любов і повага до дітей, вміння бути адаптивним у нестандартних умовах з незнайомим класом, креативним, поважати колег, бути професіоналом у своєму предметі. Важливо також, що позитивний вплив фіналістів не обмежується класною кімнатою: усі вони змінюють щось на краще у своїй школі, місті, навіть на рівні країни — своїми проектами.

На прес-конференції кожен розповів про те, що вирізняє дійсно гарного вчителя, у чому магія професії, які можливості для креативу дає та шкільна дисципліна, яку вони викладають, та навіть у якому образі фіналісти бачили б себе на маскараді на Геловін.

«Герміона» Наталія Голоднюк

Учителька англійської мови переконана, що кожна активність на її уроці — креативна, бо творять її самі учні. Магію вбачає у щирості. «Треба йти від власної внутрішньої природи, якщо сьогодні веселий — бути веселим, якщо сумний — пильнувати себе і розуміти, чому ти нині такий», — каже вона. А сучасному вчителю радить бути вмотивованим, прикладом для дітей та безперервно вдосконалювати майстерність.

«Гаррі Поттер» Юрій Гайдученко

Учитель зарубіжної літератури, української мови та літератури вважає, що вчитель має бути мобільним, бо наш світ дуже динамічно змінюється. Тож відстаєш, якщо не встигаєш за розвитком технологій. Бути позитивним, вміти працювати в команді, робити виклики дітям, щоб вони розвивалися. «А загалом, як казав Оскар Вайльд, будьте собою — інші ролі зайняті», — додає він. Що ж до літератури, то персонажі за допомогою вчителя мають оживати та ставати сучасними для школярів, щоб вони зрозуміли, наскільки актуально це для них нині.

«Фея» Людмила Боднарюк

Учителька мистецтва, музики та художньої культури доводить: «Магія є в класі, у дітях, в учителі… Неможливо виокремити якісь складові цієї магії. Усе це карбує неповторну магічну атмосферу уроку. Мистецтво — це і є творчість. Тому ми з учнями співаємо, малюємо, будуємо, ліпимо, танцюємо та робимо безліч інших творчих справ».

«Пані Гармидер» Наталія Рудніцька

Учителька зарубіжної літератури та української мови обрала б такий образ, бо там, де вона, завжди весело і шумно. «Ми можемо на уроках наліпити з пластиліну Дедала та Ікара, намалювати комікси, подорожувати разом з героями, можемо уявити їх поза простором і часом.

Література має такий потужний виховний матеріал, що сама вона — вже джерело натхнення. А магія професії — іти після уроку стомленим, як шахтар, та щасливим, як людина, яка виграла мільйон».

Формулу успіху вчителька вбачає в тому, щоб любити предмет, любити навчати і любити тих, кого навчаєш.

«Подорожній» Олександр Лисич

Учитель хімії прагне говорити на уроці дуже мало, але ємко, запалювати в очах дітей вогник бажання вчитися, пояснювати дітям матеріал дуже просто, але так, щоб вони хотіли до тебе йти. Загалом — вести дітей через терни до зірок.

«Першопроходець» Богдан Портяний

Учитель географії, правознавства залюбки примірив би на себе роль Христофора Колумба, Френсіса Дрейка, Амеріго Веспуччі, Фернана Магелана. Жартує, що в класі кожен вчитель — великий чаклун. «Прийшли діти, ніхто не виконав домашнє завдання, а ми — клац чарівною паличкою — і в усіх гарні оцінки». Сучасному вчителю радить прислуховуватися до дітей та вміти зацікавити. Якщо одразу не виходить предметом, то спочатку власною особистістю.

«Чаклунка» Світлана Стельмах

Вчителька громадянської освіти, правознавства та історії України вбачає магію в тому, що педагоги вміють об’єднувати дітей. Абсолютно різних соціально, за розвитком, за характерами та іншими аспектами. Але їх об’єднують — і це найвища магія. Предмет «Громадянська освіта» — новий, ще немає підручників, тож торік доводилося неабияк креативити. Цікаві розділи: знай себе, пізнай друзів, пізнай державу. А ще пані Світлана викладає «Критичне мислення». Якщо розшифрувати креатив як творчість плюс критичне мислення, то і того, і того в її житті вистачає.

«Лісова Мавка» Олеся Браташ

Учителька української мови та літератури нагадує, що чужу мову вчать шість років, а рідну — все життя. Вчителі не мають меж для вдосконалення. Утім, не лише мови, а й взагалі професійного вдосконалення сучасного вчителя. Іти в ногу з часом — ось головна вимога до педагога.

«Сновидець» Олександр Черкас

Вчитель інформатики, української мови та літератури прийшов би на вечірку в піжамі, бо дуже мало часу на сон залишається вчителям. Жартує молодий педагог постійно. Наприклад, каже, що в школі нагадує долар — його люблять усі, але не знають, чому. Утім, серйозно уточнює, що чарівність професії в тому, щоб надихатися, отримувати різнобарвні позитивні емоції від уроку.

Переможець Олександр Жук

Учитель інформатики бажає всім колегам бути мрійливими, бо без мрії життя похмуре. Навчитися від дітей фантазувати, і те, що нафантазували, втілювати в життя. А ще — бути активним, готовим до змін, приймати виклик сучасного світу.

Схожі новини