Олександр Жук, тріумфатор Global Teacher Prize Ukraine — Нобелівської премії для вчителів по-українськи — розповідає про неочікувану перемогу, озвучує ідеї, куди витратить виграні 250 тисяч гривень, роздумує про значення віку для викладача. І розкриває секрет: як багато мандрувати світом, будучи простим учителем.
Найкращим вчителем країни за версією премії Global Teacher Prize Ukraine 2018 став 29-річний учитель інформатики із Запоріжжя. Олександр займається інклюзивною освітою та вивчив жестову мову, разом з дітьми створює роботів та майструє сонячні панелі, й три роки поспіль перемагає в математичному конкурсі з усного рахунку.
Цьогоріч переможця не називали, а малювали — художник в live-режимі кілька хвилин малював обличчя переможця Global Teacher Prize Ukraine на велетенському полотні. У який момент усвідомили, що це саме Ваш портрет?
Думка промайнула одразу, щойно художник почав малювати синій джинсовий жилет, — усміхається Олександр. — А коли почала з’являтися борода, то тихесенько зиркнув на колег-чоловіків, які сиділи зі мною в одному ряду, — чи є ще хтось з борідкою? Пробував «підставляти» обличчя під незавершений портрет і всередині вирували емоції. До останнього не міг повірити: «Це й справді я? Тут стільки достойних цього звання людей!» Тримав кулаки за всіх претендентів, які стали за час підготовки до конкурсу моїми товаришами.
У Вас незвичайний шлях у професію — спершу вивчилися на психолога, а потім несподівано взялися за викладання. Не закрадались сумніви штибу «Ну навіщо я став учителем?»
Мені вистачило півроку, щоб зрозуміти: вчительство — моя справа життя на всі сто відсотків. До того я навіть не уявляв, як воно — вчителювати, адже тільки сам навчався — в школі, університеті. Процес затягнув, як вир і вже не відпускає. Я став більш комунікабельним, отримав розуміння, як правильно працювати з дітьми з особливими потребами, як тримати увагу публіки на сцені (а я боявся бути оратором до приходу до школи!), що значить бути джерелом натхнення для маленьких розумників. Мінуси професії? Гм-м-м, — те, що треба на роботу дуже рано приходити, рахується?
Для дітей у Запорізькій області Ви проводите майстер-класи, тренінги, зустрічі з питань інклюзивного навчання. А є речі, яких за цей час Вас навчили підопічні?
До речі, про відпустку. Як відпочиває найкращий вчитель України? Чи не загрожує Вам професійне вигорання?
Подорожі — моя найбільша пристрасть. Разом із дружиною ми встигли відвідати понад 20 країн і ще стільки всього у планах! Дуже детально розробляємо план поїздки та екскурсійний маршрут, бронюємо квитки за півроку, що заощаджує кошти. Так, ми профі економ-поїздок без туристичних агенцій. Це міф, що не можна побачити світ, якщо ти не супербагатій.
А ким себе бачить у подальшому переможець Global Teacher Prize Ukraine — директором, управлінцем чи, може, й міністром освіти?
Моя найбільша мрія — відкрити власну школу з робототехніки й працювати з різними дітками, у тому числі з малечею з особливими освітніми потребами, та залучати до такої діяльності якомога більше педагогів. Для цього й знадобиться виграш 250 тисяч гривень.
Церемонія нагородження була в магічному стилі. Уявіть, чарівний «вжух», і Ви — міністр освіти. Що зробили б перш за все?
Ви — молодий вчитель. Вік створює перешкоди в спілкуванні з учнями чи радше навпаки?