Вчительський Оскар: як отримати шанс на визнання та винагороду.
“Насправді я подавала заявку вже у перший рік існування премії, але тоді у шорт-ліст не увійшла. Але протягом наступного року в мене додалося досягнень, я виграла грант на навчання в Барселоні від Microsoft, Оксфордський конкурс, з’їздила за досвідом до університету. І вже у 2016-му моя заявка привернула увагу журі” – згадує Ганна свій досвід.
Для неї пошук можливостей завжди був викликом. Крім професійного розвитку, Ганна шукає і вдосконалення уроків. Якось на платформі для вчителів Nearpod було оголошено конкурс. Тому, хто запропонує найкраще застосування для віртуальної реальності – VR-окуляри. Ганна зробила презентацію, в якій розповіла про можливості для учнів маленького Кропивницького подорожувати світом на уроках. І вже за деякий час в класі Ганни з’явились 5 пар окулярів віртуальної реальності.
На іншій онлайн-платформі Ганна відкрила для своїх учнів можливості скайпу. Зареєструвавшись, Ганна Дудіч разом із учнями грає у квест-гру, де у певний час в скайпі поєднуються два різних класи. Діти не знають, звідки їхні візаві. Мета гри полягає в тому, щоб ставити питання і по відповідях намагатись зрозуміти, де знаходяться партнери по грі. “Тут і англійська мова (тому що це мова спілкування такого квесту), і географія, і історія. Моживості безмежні” – пояснює Ганна. Ще однією безперечною родзинкою онлайн-навчання вона вважає віртуальні екскурсії американськими музеями та парками. При чому такі екскурсії передбачають навіть гіда в онлайні, який на зв’язку із дітьми у тому ж таки скайпі.
Мовляв, в Global Teacher Prize ніхто не просить ваших планів-конспектів, ніхто не стане визначати, чи достойні звання вчителя у вас одяг та взуття (були преценденти), ніхто не просить знімати вас показові уроки на камеру з текстами, завченими заздалегідь, не потрібно заповнювати і готувати купу документації, збирати відгуки та рецензії тощо. Тут мова не лише і не стільки про методологію, тут скоріше про те, як окремий вчитель змінює світ навколо себе: “Якщо ми подивимось на топ-10 світової премії, то це не тільки вчителі, які класно викладають свій предмет, а це ще й плюс соціально активні люди. Які роблять більше, впливають на суспільство, які виходять за межі школи.”
Як стати учасником?
– Якщо ви вчитель, у вас є можливість напряму заповнити анкету на сайті українського конкурсу.
– Якщо ви вважаєте, що знаєте вчителя, гідного нагороди, ви можете номінувати його, порекомендувавши таким чином його організаторам. З ним зв’яжуться і знову постане питання заповнення анкети. Тож, цього етапу не уникнути.
Учительське середовище – переважно консервативне, тож багатьом професіоналам потрібний поштовх і приклад успіху, який схвалений Міністерством. Тобто конкурс має стати таким собі флагманом в освіті.
“Наша мета – не тільки знайти вчителів-новаторів, але й збурити у суспільстві позитивну рефлексію – змусити згадати тих вчителів, які мали найбільший вплив. Ми хочемо щороку відслідковувати зміни у ставленні до професії вчителя. Зокрема, хто і з якими балами вступатиме до педагогічних вишів, адже не секрет, що зараз абітурієнти йдуть у педагогічну професію за залишковим принципом із найнижчими балами.” – підкреслює Оленка Северенчук.
Втім, організатори українського конкурсу впевнені: фахівців-перлин в країні велика кількість. А першопрохідниця, Ганна Дудіч, вважає, що багато хто із колег просто боїться поразки: “Нас так виховували – помилятися не можна! Але це нісенітниця! Помилився? Програв? Не обрали тебе? Зроби висновки, вдоскональся і подавайся наступного разу.”
Наразі вже заповнено близько 350 анкет. За словами організаторів приблизно половина з них – не надто ретельно. Тобто по декілька слів на кожне питання. Тішить, що заповнюють анкету не лише кияни. Вже зараз є заявки з кожного регіону України. Вдвічі більше номінацій. Тобто суспільство активно включилось і просуває своїх улюблених вчителів. Доступ до анкети відкрито вже місяць, а останній день для заповнення – це 15 серпня. Далі організатори розглядатимуть кандидатури номінантів і формуватимуть шорт-ліст. 7 жовтня, на день вчителя, відбудеться Церемонія вручення “Global teacher Prize Ukraine”.
Текст: Катерина Городнича для theinsider.ua