close-envelopedeveloper-01fblogo-darklogo-footerlogomailmegaphonevktiktokyoutube

Головні здобутки української освіти за 30 років незалежності

Чудові новини: стартував п’ятий, ювілейний сезон найпрестижнішої національної премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine. Він збігається з ювілеєм незалежності України — за ці 30 років українській освіті та вчительству є чим пишатися! Думки про найбільші здобутки української освіти озвучили засновниця «нобелівки» для українських педагогів Зоя Литвин, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет та переможець Global Teacher Prize Ukraine 2020 Василь Дяків.

«Вчительський Оскар» — премія Global Teacher Prize Ukraine

Премія Global Teacher Prize Ukraine робить учителів видимими в суспільстві. За кожною історією успіху, перемогою та здобутком стоїть вчитель,  розповідає Зоя Литвин, засновниця громадської спілки «Освіторія», Новопечерської школи та премії для вчителів Global Teacher Prize Ukraine Саме вчителі  ключ до змін у суспільстві. П’ятий рік поспіль Global Teacher Prize Ukraine втілює місію  донести це українцям, підвищити престиж професії та побудувати співпрацю між проактивними вчителями.

За чотири роки українська премія відкрила 8500 імен дивовижних педагогів з усіх куточків України. Їхні історії звучать на телебаченні, на шпальтах газет і журналів та в радіоефірах, щоб країна знала своїх героїв в обличчя. За ці чотири роки системної роботи престиж професії вчителя в Україні зріс на 43% за результатами дослідження 2020 року.

Найбільше досягнення премії  наші фіналісти та їхні здобутки. Кожен  активний змінотворець регіонального та національного рівня. Їхні успіхи  це успіхи їхніх учнів, натхнення для колег та великий поступ для України в цілому. Це доводять проєкти, які вони втілюють.

Переможець 2017 року Паул Пшенічка став першим вчителем, який виступав у Верховній Раді України (і другим зовнішнім спікером Верховної Ради за всю історію незалежної України). Завдяки Паулу Францовичу українські видання почали щорічно включати вчителів у рейтинги найвпливовіших та найуспішніших людей країни. А він сам увійшов до рейтингу «Топ-100 найвпливовіших українців» (версія журналу «Фокус»,  ред.).

Переможець 2018 року Олександр Жук та фіналістка премії 2017 року Наталя Гладких увійшли до ТОП-50 найкращих вчителів планети за версією Global Teacher Prize. І Олександр, і Наталя працюють із дітьми з особливими освітніми потребами.

Переможниця 2019 року Наталія Кідалова нещодавно стала амбасадоркою освітнього саміту T4 під егідою ООН. Це одна з найважливіших інноваційних освітніх подій у світі.

А наш вчитель Василь Дяків хоч і зовсім нещодавно здобув перемогу в Global Teacher Prize Ukraine 2020, але вже увійшов до Консультативної ради з питань освіти при Президентові України.

Пишаємось і низкою вчительських мрій, що здійснилися завдяки партнерам премії:

  • Хаб у місті Сміла, де кожен може вивчити англійську безкоштовно;
  • Шкільний автобус і басейн для дітей з інвалідністю в Хмельницькому;
  • Інтерактивний парк для молоді та дітей в Яготині.

Просимо вчителів подавати заявки на участь з 25 березня до 1 серпня. У Міжнародний день вчителя 2 жовтня найдивовижніший педагог-переможець отримає 250 000 гривень, поїздку на Global Education and Skills Forum та підтримку реалізації власних освітніх проєктів від «Освіторії».

ЗНО, освітні закони та система онлайн-навчання

 

Незалежність України відкрила нові можливості для трансформації освітньої системи. Цей процес продовжується і сьогодні,  певен Василь Дяків, переможець Global Teacher Prize Ukraine 2020.

У 1990-х роках важливим для середньої освіти, всіх її учасників — батьків, дітей, педагогів, управлінців, науковців стало утвердження української ідентичності та усвідомлення власної державності як незворотного процесу.

Здобутки освітньої системи за 30 років незалежності динамічні та перебувають у постійному розвитку. Насамперед вони стосуються формування освітньої стратегії відповідно до європейських стандартів та визначення підходів у її реалізації. Першим значним здобутком системи української освіти є концепція Нової української школи  НУШ.

Великим кроком вперед стало ухвалення Верховною Радою України освітніх законів: «Про вищу освіту», «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», які окреслили принципи і конкретизували етапи реформування освітньої системи в цілому.

Другим здобутком, який дав можливість забезпечити рівний прозорий доступ до здобуття вищої освіти всім випускникам закладів середньої освіти, стало запровадження зовнішнього незалежного оцінювання  ЗНО як вступного випробовування для вступу.

Значна частина наших освітніх здобутків ще в процесі розвитку та пошуку оптимальних і ефективних механізмів та результатів. Але і тут хочу підкреслити, що всі вони реалізують ідеї Нової української школи. Це і створення підручників, і вибудовування системи онлайн-навчання під час пандемії, і запровадження нових стандартів для початкової освіти, і запровадження широкої автономії для закладів освіти. Освітня система України поступово, зі складнощами, повільно переходить від ідей патерналізму до усвідомленої реформи як необхідної системної зміни для створення конкурентоспроможного освітнього середовища.

Вчителі, НУШ, інклюзія, PISA та ВШО 

 

Наша найбільша гордість за всі роки незалежності України  вчителі. Зараз в Україні працюють майже 440 000 педагогів, на яких базується освітня сфера,  розповів під час старту Global Teacher Prize Ukraine 2021 Сергій Шкарлет, міністр освіти і науки України.  Пишаємось кожним із вчителів, які в умовах пандемії не дозволили перервати освітній процес в Україні.

Одне з національних досягнень — формування концепції Нової української школи та реформа НУШ, яка триває чотири роки поспіль. В її основу закладені зовсім інші компетентності щодо підготовки і тих, хто навчається, і тих, хто навчає.

Сформовано державний стандарт початкової освіти (1−4-й класи). У 2020 році запроваджено державний стандарт середньої освіти (5−9-й класи). Ми відпрацювали типову освітню програму, яка може формувати провідні компетентності та вирішує засади, запропоновані в національній освітній платформі «Нова українська школа».

Ще один здобуток — платформа для дистанційного та змішаного навчання учнів 5−11-х класів — Всеукраїнська школа онлайн. На сьогодні завантажено понад 1000 уроків для 5−11-х класів, які дозволи сформувати пул «еталонних уроків» та нівелювати різницю доступу до якісного навчального продукту дитини з маленького віддаленого села та школярів з міст-мільйонників.

Пишаємось тим, що створили цілу низку центрів професійного розвитку педагогічних працівників.

У 2018 році Україна вперше взяла участь у PISA  найбільшому у світі компетентнісному дослідженні середньої освіти. А в 2020 році прийняли концепцію STEMосвіти, що дозволила запровадити знання з природничо-математичної галузі в усі сфери освіти.

Великий поступ уперед у тому, що нам вдалося долучити дітей з особливими освітніми потребами до навчання не лише в спеціалізовані заклади, а й в спеціалізовані класи. Сьогодні більш ніж у 7 разів зросла кількість дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у звичайному освітньому середовищі, не відчуваючи браку комунікації та дискомфортних умов. Також за останні роки створено понад 600 ресурсно-інклюзивних центрів та 25 центрів у всіх регіонах України, де педагоги можуть підготуватись до роботи в інклюзивних класах.

Подати заявку або номінувати вчителя

Схожі новини